FFP na obzoru, jak si stojí Chelsea?

UEFA se rozhodla zavést pravidlo omezující utrácení klubů, tzv. Financial Fair Play (FFP). Ač se první finanční bilanci, kterou toto pravidlo postihuje, dozvíme až v lednu příštího roku, tak už teď můžeme odhadnout trend, kterým se Chelsea za poslední sezony ubírá.

Co je Financial Fair Play?

Ve stručnosti se jedná o sadu pravidel, které mají donutit kluby hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, jelikož maximální povolená ztráta za jednu sezonu bude 5 milionů euro (Chelsea loni vykázala ztrátu 68 milionů liber). Jelikož by se při dnešním hospodaření mnohých klubů jednalo o velmi striktní pravidlo, tak se jej UEFA rozhodla zavést postupně, kdy v prvních sezonách dovolí hospodařit s řádově vyšší ztrátou.

První období, které bude monitorováno, zahrnuje hospodaření za sezóny 2012/13 a 2013/14, přičemž úhrnná ztráta nesmí přesáhnout 45 milionů eur. Druhé a zároveň poslední období zahrnuje sezóny 2014/15, 2015/16 a 2016/17 a ztráta nesmí přesáhnout 30 milionů eur. V případě nedodržení těchto limitů může Výkonná komise UEFY udělit výjimku.

Jaké předpoklady má pro FFP Chelsea?

Před několika dny byla oznámena bilance Chelsea za sezónu 2010/11, která hovoří o ztrátě 68 milionů liber, což je o 25 milionů liber více, než kolik dovoluje UEFA v prvním monitorovaném období. Tady většina novinářů skončí a prohlásí, že Chelsea nemá v následujících sezonách šanci FFP splnit a bude ji tedy odebráno právo účastnit se Ligy mistrů a jiných evropských klubových soutěží. Pokud se na FFP a rozpočet Chelsea podíváme detailněji, získáme poněkud jiný pohled na věc.

Předně, do sezonní bilance se na jedné straně započítávají relevantní příjmy – zisk z hracích dnů, televizních práv, od sponzorů, reklamy, komerčních aktivit a z prodeje hráčů. Na straně druhé pak relevantní výdaje – na platy, benefity zaměstnanců, operační výdaje a amortizované poplatky za nákup hráčů.

Pokud se detailně podíváme na příjmy Chelsea v uplynulé sezoně, tak dostaneme následující velmi zjednodušenou tabulku:

Příjmy od médií: Ł101M
Příjmy z reklamy a od sponzorů: Ł60M
Příjmy během hracích dnů: Ł65M
Příjmy z prodejů hráčů: Ł18M

Celkem po odečtení drobných nákladů vykázala Chelsea příjem 240.7 milionů liber. Pokud to porovnáme se sezonou 2009/10 dostaneme zlepšení o 17.5%.

Chelsea za sezonu 2010/11 očividně utratila 308.5 milionů liber. Pojďme se podívat detailněji na jednotlivé položky:

Platy: Ł135.5M
Ostatní: Ł82.9M
Amortizované přestupní poplatky: Ł39.7M
Výměna manažera: Ł28M*
Odpisy hmotného majetku: Ł8.6M
Snížení registrace hráčů: Ł7.4M*
Dohoda o obrazová práva s HRMC: Ł6.4M*

  • Hvězdičkou označené položky se dají chápat jako mimořádné, jelikož nejsou vynaloženy v každém roce.

Asi se ptáte, co znamená amortizovaná přestupní částka. Normálně se při nákupu hráče uvádí jeho cena jako jednorázová platba – např. u Fernanda Torrese 50 milionů liber. Nicméně, UEFA se rozhodla vzít v potaz tzv. amortizovanou alternativu, kdy se výše uvedená částka vydělí délkou podepsaného kontraktu a tahle vypočítaná hodnota se pak každou sezonu započítává do celkové částky za přestupy. (U Torrese, který podepsal smlouvu na 5 a půl roku, to znamená 9.1 milionů liber každou sezonu až do roku 2016).

Dále je třeba říct, že z uvedených výdajů se každoročně odčítá částka použitá na rozvoj mládeže a komunity. Chelsea ji sice veřejně nesdělila, ale odhaduje se na 10 milionů liber.

To však stále ještě není vše. UEFA totiž dovoluje vyjmout náklady na platy hráčů, kteří svůj kontrakt podepsali před červnem 2010. U Chelsea to znamená, že by v minulé a letošní sezoně nemusela započítávat platy Čecha, Cola, Essiena, Lamparda, Drogby, Terryho, atd. Přesná čísla opět nejsou známa, ale dá se předpokládat, že se roční výdaje na platy těchto hráčů pohybují někde na hranici 50 milionů liber.

Jak je tedy Chelsea připravena na první monitorovanou sezónu?

Obě přestupní období jsou za námi, můžeme tedy odhadnout příjmy z prodejů hráčů (plus mínus 25 milionů liber) a také amortizované výdaje (podle mých vlastních propočtů se částka zvýší na 50 milionů liber). To znamená vyšší příjmy, ale také vyšší výdaje.

Výdaje na platy nejspíš porostou. A to i v následující sezoně, kdy se dá očekávat odchod převážně hráčů, kteří své smlouvy podepsali právě před červnem 2010 a do FFP se prakticky nezapočítávají. Navíc budou poprvé započítány platy Fernandu Torresovi a Davidu Luizovi za obě poloviny sezóny. Dále je třeba vzít v úvahu Juana Matu, Garyho Cahilla, Raúla Meirelese či několik mladíků, které Chelsea podepsala v letošní sezóně. Kladně se naopak projeví odchod Anelky, Alexe, Žirkova nebo hostování Benayouna.

Pokud budeme vycházet ze ztráty z loňské sezony, ze které odečteme mimořádně výdaje, výdaje na rozvoj mládeže a komunitu, tak se dostaneme zhruba na mínus 20 milionů liber. K této částce musíme přičíst zvýšené požadavky na platy (odhadem 15 milionů liber) a zvýšený rozdíl mezi prodeji a nákupy hráčů (5 milionů liber), čímž se dostaneme na minus 40 milionů liber. Od této částky však můžeme odečíst platy z kontraktů před červnem 2010, což nás dokonce dostává do kladných čísel.

Co přinesou následující sezony?

Podle mých propočtů se amortizované náklady na přestupy hráčů sníží maximálně o 6 milionů liber. Nicméně, k této částce bude potřeba započítat výdaje z následujícího přestupního období, které by mělo být velmi rušné. Naopak se dá očekávat odchod několika zkušených hráčů a tedy výrazné snížení výdajů na platy, které však FFP příliš neovlivní (spíš negativně).

Důležité bude, jak se Chelsea povede ve zbytku letošní Ligy mistrů a také jak dopadne v tabulce Premier League. Aby si navíc mohla dovolit vynaložit vyšší částku za přestupy, bude důležité dobře prodat některé neperspektivní hráče, či hráče, kteří už nebudou figurovat v plánech Villase-Boase. Tedy za předpokladu, že Portugalec zůstane u kormidla Chelsea a nebude znovu vyhozena nehorázná částka na vyplacení jeho kontraktu.

Další příjmy může přinést smlouva na přejmenování stadionu, přičemž Chelsea už několik měsíců hledá vhodného partnera. Stále navíc zůstává nevyřešená otázka přesunutí na nový stadion s daleko vyšší kapacitou. Pokud by se tak stalo v horizontu 5 let, může se Chelsea dotáhnout svými zisky z hracích dnů na kluby z Manchesteru nebo evropské giganty Real Madrid či Barcelonu. Náklady na výstavbu nového stadionu se navíc neprojeví do FFP (za předpokladu, že Chelsea nejde vhodného partnera k financování).

15 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 15 komentářů