Rezerva a akademie: Díl druhý

Po úvodním dílu se dnes opět podíváme na situaci v akademii Chelsea, jak se daří rezervnímu týmu a také zhodnotíme výkony hráčů na hostování. Představíme si vycházející hvězdu rezervního týmu Nathaniela Chalobaha a v pravidelném sloupku vysvětlíme systém rezerv a změny do budoucna.

Hráči na hostování

Opravdu povedený byl tento týden pro hráče Chelsea na hostováních. Stejně jako minule se zaměříme na Danny Sturridge, Gaëla Kakutu, Patricka van Aanholta a Fabia Boriniho.

Danny Sturridge. Co dodat? No, jestli tento klučina nebude dostávat příležitosti i v Chelsea, tak svět nezná spravedlnost. Bídně hrající útočníky Blues by s přehledem strčil do kapsy. V tomto kole Premier League se Dannyho Bolton stavěldo cesty trápícímu se West Hamu. Trotters vyhráli 3:0. A střelci? Danny Sturridge, Chung-Yong Lee a Danny Sturridge. Nejdříve vymetl anglický supertalent šibenici Roberta Greena a poté, kdy zaspal obránce Tomkins, překonal Greena Sturridge podruhé. Daniel tedy z osmi odehraných utkání za Wanderers vstřelil šest branek. Věřme, že v tomto stylu bude pokračovat i v mateřském klu­bu.

Fulham, kde hostuje francouzský talent Gaël Kakuta, toto kolo zavítal na Old Trafford. Tam jsou utkání vždy nepříjemná a rivalové Chelsea prohráli v poměru 0:2. Gaël tedy své střelecké konto nezapočal, ale konečně odehrál úplně celé utkání. Mark Hughes, trenér Fulhamu, zatím mladíkovi moc nevěřil, nyní však udělal výjimku. Už toto lze brát jako pokrok ve vývoji tohoto nadějného hráče.

Dalším, kdo jen prokázal svůj talent, byl italský sniper, Fabio Borini. Minule dotáhl spolu s kolegou Sinclairem Swansea za vítězstvím a ani teď nijak nezakrněl. Hned v páté minutě rozvlnil síť Norwiche a Swansea dál kráčí za postupem do nejvyšší soutěže.

Patrick van Aanholt, který je společně s Jeffreym Brumou na hostování v Leicesteru také nezůstal zkrátka. Zatímco Bruma se nepodíval ani na střídačku, tak van Aanholt hned vstřelil gól. Jen dodávám, že je to krajní obránce. Leicester zdolal Brunley díky Patrickově brance 4:0 a odstává se tím na desátou příčku.

Rezervní tým

Rezerva Chelsea nadále předvádí slušnou formu a v domácím utkání s Blackburnem si připsala čtvrtou výhru v řadě. O branky se postarali v prvním poločase Gokhan Tore a Milan Lalkovič, a když už to vypadalo, že by se v Cobhamu mohl rýsovat debakl, hráči Rovers něco takového nakonec nepřipustili.

Blues začali utkání lépe, jenže jim chvilku trvalo, než prostřelili brankáře hostí. Po Lalkoviče selhání v situaci jeden na jednoho musel svého kamaráda zastoupit Tore – ve 26. minutě obešel dva obránce Rovers a svou slabší pravou nohou uklidil míč přesně k tyči. A o pět minut později své dřívejší zaváhání napravil i slovenský útočník Lalkovič. Po přihrávce od George Savillea se opět octil sám před brankářem Keanem a tentokrát už zakončil zkušeně.

Chelsea, za kterou celý zápas odehráli také Češi Jan Šebek a Tomáš Kalas, několikrát hrozila z brejků, ale třetí gól už přidat nedokázala. Zápas se tak dohrával v klidnějším tempu a po 67. minutách si šla odpočinout i největší hvězda našeho týmu, Josh McEachran.

Blues se tak ve své tabulce nacházejí na druhém místě se čtyřbodovou ztrátou na první Arsenal, na mladé Gunnery však máme celé čtyři zápasy k dobru. Příští duel nás čeká ve čtvrtek 14. 4. doma proti West Bromwichi, než o čtyři dny později vyrážíme do Manchesteru pomstít se tamním United za vyřazení A-týmu z Ligy mistrů.

Youth team

Youth team Chelsea pokračuje v rozporuplných výkonech, které zatím během sezóny nedokázal ustálit. Po březnové prohře s Watfordem, kde se poprvé od svého zranění v loňském finále FA Youth Cupu trefil Marko Mitrovič, venku zvítězila nad silným Norwichem. Do utkání nastoupilo několik U16 mladíků, ale skvělý výkon celé obrany podpořený fantastickým brankářem Jamalem Blackmanem nám zaručil čisté konto, zatímco na opačné straně hřiště stačila jediná povedená střela. Velmi nadějný levý obránce Adam Nditi se v 65. minutě se po odraženém rohovém kopu opřel do míče a prostřelil gólmana domácích.

10. dubna na nás čekalo semifinále FA Youth Cupu proti Manchesteru United, o jeho průběhu i výsledku (3–2) jsme vás informovali v samostatném článku.

Mladíci se momentálně nacházejí na sedmém místě tabulky a před odvetou na Old Trafford je ještě čeká výlet na Crystal Palace. Očekávaný duel proti mladému Manchesteru odehrajeme 20. dubna, tak všichni držte palce.

Představujeme nadějnou tvář: Nathaniel Chalobah

Benjamínek i mezi staršími dorostenci a přesto už běžně nahlíží do rezervního týmu. Třikrát byl dokonce členem elitního výběru Chelsea, tedy A týmu, avšak ani jednou se nedostal na trávník. Řeč jde o Nathanielu Chalobahovi, šestnáctiletém záložníkovi, jenž čím dál více hraje v obranných řadách a dostává se mu snad ještě většího uznání než ve středu pole. Nepřipomíná vám to něco?

Nahlédněme do „daleké“ minulosti, kdy byl v youth teamu Chelsea nedostatek stoperů a tak se do pozice středního obránce musel posunout podsaditý záložník, jemuž spoluhráči říkali familiérně „Johny“. A dařilo se mu tak znamenitě, že se postupem času na lídra obrany přeorientoval a dnes je z něj největší legenda Blues, kapitán, Mr. Chelsea. Ano, John Terry.

Zda jednou 16letý Angličan dotáhne svou kariéru do takových výšin jako jeho vzor s páskou na ruce však zatím nelze ani odhadovat. Chalobah zatím šéfuje z pozice kapitána „pouze“ anglické U17, se stejnou věkovou kategorií se také loni stal evropským šampionem. On byl přitom nejmladším hráčem ve výběru.

V roce 2010 si v youth teamu Chelsea vedl náramně. V 19 utkáních z pozice defenzivního záložníka nastřílel 5 branek a společně s Joshem McEachranem tvořili dokonalou dvojici ve středu zálohy. Ta byla také největším hnacím motorem týmu v cestě za triumfem v prestižním Youth Cupu po předlouhých 49 letech.

Také letos to vypadá, že mladíčci Blues udělají díru do světa v této obdobě nejstarší fotbalové soutěže pro dorostence a velkou zásluhu na tom bude mít právě 16letý fotbalista s vizáží středoafrického běžce na střední tratě Nathaniel Chalobah. Svoji chvilku slávy si přitom schoval až na první zápas semifinále proti Manchesteru United na Stamford Bridge, které dvěma góly rozhodl ve prospěch Chelsea v konečném poměru 3:2.

Není divu, že si vysloužil velkou pochvalu od svého šéfa – trenéra youth teamu Dermota Drummyho. „Je to ofenzivní záložník, je to obránce – může hrát kdekoli na hřišti,“ libuje si kouč, jenž v minulosti trénoval i mládež Arsenalu. „Může tvořit, může vyvážet míče, dobře si vede i při obranných zákrocích a navíc dal dvě branky. To vše umí už v 16letech a znamenitě. Je to supertalent.“

Odvetný duel se hraje už ve středu 20.dubna a bylo by s podivem, kdyby se v něm Chalobah znovu neukázal. A nebude to dlouho trvat a budeme si mladého Angličana bezpochyby prohlédnout i v dresu A týmu. Pokud tomu tak nebude už na konci právě probíhající sezony, podzim té následující v rámci Carling Cupu či Champions League ho určitě nemine.

Pravidelný sloupek: Jak funguje soutěž rezerv?

Ve většině evropských zemí hrají rezervní týmy v soutěžích společně s prvními týmy. V Anglii je tomu jinak, rezervy klubů Premier League se každoročně účastní vlastní soutěže zvané The Premier Reserve League. Zbylé rezervní celky pak hrají tzv. The Central League (pro kluby ze severu a středu Anglie) a The Football Combination (pro kluby jižní Anglie a Walesu).

V ročníku 2010/11 The Premier Reserve League mezi sebou soupeří 16 týmů, které jsou rozděleny do dvou divizí – severní (Blackburn, Blackpool, Bolton, Everton, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Newcastle United, Sunderland, Wigan) a jižní (Arsenal, Aston Villa, Chelsea, West Bromwich Albion, West Ham United, Wolverhampton).

Z této soutěže se sestupuje na základě výsledku prvního týmu v Premier League. Naopak do soutěže jsou automaticky přeřazeny rezervní týmu postupujících z Championship. O celkové vítězství se v závěrečném klání utkají vítězové obou divizí.

Rezerva Chelsea nikdy tuto soutěž (vznikla v roce 1999) nevyhrála, ba co víc, nevyhrála ani svou divizi. Letos k tomu má nejblíž, když je momentálně na druhé příčce se čtyřbodovou ztrátou na první Arsenal Reserve. Má však odehráno o tři utkání méně a tedy velkou šanci poskočit na první příčku.

Budoucnost rezervních týmů a akademií

V posledních měsících se začalo spekulovat o velkých změnách, které by mohly vyústit ve zrušení soutěží, které hrají rezervní týmy. Velkou měrou se na tom podílí pravidlo Financial Fair Play, které vstoupí v platnosti v roce 2013, a pravidlo osmi domácích hráčů na soupisce prvního týmu, díky kterým mnohé týmy začaly investovat do svých akademií a jejich trenérů daleko větší finanční obnosy.

Rezervní týmy se tak stanou nadbytečné, daleko více se budou týmy soustřeďovat na hráče do jednadvaceti let. Chystá se proto projekt Under-21 development league, kterého se budou účastnit týmy s mladými hráči a pouze s omezeným počtem hráčů starších 21 let. Další změna se od příští sezony týká akademii, kdy vznikne komise, která bude mít za úkol hodnotit kvalitu mládežnických týmu po celé zemi.

36 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 36 komentářů