Nepřítel číslo jedno: Blatter a pravidlo 6+5
Hlavním artiklem pro byznysmeny v dnešním světě fotbalu není hra ale peníze. Takzvané televizní peníze jsou tím nejlepším příkladem. Žádná soutěž typu „Tancuj, tancuj vykrúcaj“ nedostane takové dotace jako fotbalové utkání. A co nám Sepp Blatter provedl?
Televize své peníze cpou hlavně do Premiership, do nejlepší a naší milované ligy na světě. Ve sportovním světě se jí vyrovnají jen tři události – Olympijské hry ( Tibet odpustí), Světový fotbalový šampionát a Superbowl v Americe. Takové to finále zmutované fotbalové něco – hry. Možná můžeme počítat ještě s finále Champions League (zvlášť když jsou tam dva anglické kluby).
Všichni obří dárci sponzorských darů jsou nenasytní a chtějí více více…
Upřímně řečeno, Olympijské hry jsou právě na svém Olympu a dále nemůžou. Jsou příliš velké a dohromady příliš nezajímavé. Jsou zahlcené nezáživnými sporty, které se stále dále a dále přidávají. Mistrovství světa ve fotbalu pracuje s naplněným trhem a to je ten důvod, proč se Sepp Blatter a jeho FIFA právě opírají do klubů. O kluby se nezajímají, jde jim jen o peníze. A jejich vlastní výmysl „Světový šampionát klubu“ byl totální fiaskem, není třeba uvádět důvody.
FIFA nemá žádný interest nebo cokoli v podporování klubového fotbalu. Sepp Blatter nepodporuje nic kromě svého postavení. Na čele se ocitl podobně jako Robert Mugabe v Zimbabwe. Nasliboval hory doly: peníze národním asociacím tím, že nebude podporovat klubový fotbal.
FIFA má pod sebou národní asociace, tím pádem by je klubovým fotbal neměl tolik zajímat. Jejich hlavními příjmy jsou mezinárodní zápasy a soutěže. Ligy a domácí poháry jsou pro ni teprve sekundárním příjmem, takže proto se jím snaží tolik zlámat páteř.
V Sydney švýcarský trpaslík navrhl to „proboha-odkud-to-vzal“ pravidlo 6+5. Šest domorodců v základní jedenátce. Návrh, který se vůbec nehodí fotbalu, který se vůbec nehodí fanouškům a byznysmenům obchodujícím ve fotbalu, který se vůbec nehodí klubům, který se nehodí volnému trhu s fotbalisty. Možná, že se aspoň hodí těm skautům.
A to není jediný bláznivý nápad FIFY jak odrovnat kluby. Blatter také navrhl hrát World Cup obrok. Jakoby nestačilo, že každý druhý rok nám rozhodí sezónu Africa Cup! Evropa je největším fotbalovým trhem na zemi, 95% nejlepších klubů je v Evropě. Tři nejsledovanější ligy jsou La Liga, Seria A a právě Premiership.
UEFA teď musí na uzdě podržet rozvíjející se Ligy Mistrů. Byla to jejich odpověď na invenci nejlepších klubů, které chtěly založit vlastní ligu. LM je největším příjmem UEFY, částka je skoro stejná jako celé EURO. Tato organizace s prosazením pravidla o, řekněme, „domestikovaných“ hráčích neuspěla.
Žádná pravidla údajně ochraňující fotbalisty nejsou pro ničí dobro. Jen pouze pro národní týmy. Nejoblíbenějším příkladem je neprobojování Anglie na EURO. Samozřejmě je to nesmysl, to ale neoblomí krátkozraké lidi, co stále staví národní fotbal nad klubový. „Brzy bude Anglie plná výborná domácích hráčů, protože podle pravidla Angličani dostanou upřednostnění“, řekne někdo! Ale milí a drazí, fazónu jako takovou to anglickému týmu nedodá.
Vezměme si například Itálii. Ta dokonce nějaká nesmyslná pravidla aplikovala – žádné nefungovalo. Po několika letech, co se Italové vykašlali na nesmyslnou snahu regulovat trh, se stali mistry světa. Tvrdá práce přinesla úspěch a povídání o problémech bylo levnější. Pravidla však byla dávno pohřbena.
Toto pravidlo přinese jen naplnění pokladen FIFY a jejich dceřiných organizací a snížení úrovní národních týmů po celém světě!
A obětí je kdo jiný než? Klubový fotbal! Jistě, může tu být, může s 5% šancí tu být možnost, že to rozšíří klubové základy, které možná, možná budou schopné vyhrát nějakou soutěž. Ale upřímně, to je argument blázna. V realitě to bude přesně naopak.
Uvažujte takto o Premiership, jen to sníží úroveň! Bohaté, hlavní kluby budou kupovat to nejlepší z druhé sklizně a za neuvěřitelné peníze. 21 milionů liber za Shauna Wrighta – Phillipse? Ach jistě, je to Angličan! No a běhá docela rychle…
Chelsea, Man U, Pool, Newcastle, Villa se budou přetahovat o Angličany jako o bábovičku na pískovišti a dojde k ještě horšímu obchodu s masem, než je to teď! Arsenal ani počítat nemůžeme, ti dostanou rovnou červenou a půjdou z kola ven. Tato blbost zvedne počet cizích miliardářů vlastnících kluby. Angličané na to prostě stačit nebudou…
Pravidla přímo nemluví o rodilých hráčích, ale o „dlouho trénovaných“. Skauti nakoupí děcka z celého světa a budou čekat, kdo se probojuje? To bude stát samozřejmě méně, to vlastně fotbal dělá vražednější a vyrovnanější než byl dříve. Ve hře bude maximálně deset klubů.
A jak to bude vypadat?
Skaut vyrazí do Afriky, kde nakoupí tak deset hráčů z každé země. Pak se holt bude muset počkat. Ti chudáci kluci se ve 12 – 13 letech dostanou do Anglie (bojím se, že budou i mladší) a budou hrát a čekat, hrát a čekat. Děti, které budou chtít vyrůst se svou rodinou, budou mít smůlu a kariéry se nedočkají, neboť pak budou v klubu příliš krátkou dobu. Belgie nyní padá pod náporem tisíců Afričanů, kteří byli přivezení v útlém věku do akademií klubů a v osmnácti skončili. Málo z nich se vrátilo, většina ilegálně žije v Belgii nebo okolí. Jako pravděpodobný budoucí rodič se zeptejte sami sebe, nechali byste si v jedenácti letech odvézt děcko, aby Vám ho za sem let vrátili, že není dost dobrý?
Aneb Sepp Blatter, továrna na zničený život.
FIFA a Blatter nejsou nepřítel jen klubového fotbalu, ale vlastně fotbalu celkově. Snaží se z národního fotbalu udělat ten no. 1. Dva typy fotbalu spolu mají soupeřit?
Stane se to realitou? Díky bohu v Evropě ne, kvůli EU. Kvůli zákonu o právu na soutěž. Díky bohu za evropskou integraci!
Komentáře