Ferguson: Příchod Villase-Boase mě překvapil

Je mu teprve třiatřicet a už vede jeden z nejúspěšnějších klubů posledních let. André Villas-Boas se během tří let stal z potulného asistenta trenéra manažerem londýnské Chelsea a čeká ho v každém případě velmi složitá sezona. Myslí si to i jeho konkurent, zkušený lodivod Manchesteru United Alex Ferguson, jenž přiznal, že podobný tah od Blues nečekal, ale tvrdí, že bude pro klub přínosem.

„Bude to pro obě strany obrovská výzva. On však Chelsea dobře zná a věřím, že si povede dobře,“ povzbudil Portugalce Ferguson. „Očekávám, že se letos pod Villas-Boasem stanou těžkým soupeřem a bude to nakonec výzva i pro nás, abychom si s Chelsea pod jeho vedením poradili.“

Ostřílený manažer s rytířským řádem zavzpomínal na také na své začátky. „Villas-Boas je stále mladík. V jeho věku jsem s trénováním začínal a vedl jsem malý druholigový klub ve Skotsku. Všechno, co jsem měl, byl jeden fyzioterapeut. Žádný velký realizační tým, asistent trenéra a podobné výdobytky dnešní doby,“ vyprávěl Ferguson. „André má naopak k dispozici skupinu znalých profesionálů a navíc si může přivést odborníky ze svého bývalého působiště,“ podotkl.

„Má tedy pozici velmi usnadněnou. Nehledě na to, že má pod sebou zřejmě nejzkušenější kádr v lize, v jehož středu jsou tak vyspělí hráči jako Didier Drogba, John Terry, Frank Lampard, Petr Čech nebo Ashley Cole,“ jmenuje skotský trenérský fenomén výčet starších fotbalistů Chelsea.

Nakonec si ještě neodpustil vyjádřit se k věčné otázce srovnání mladého stratéga z Pyrenejského poloostrova s jeho krajanem a bývalým kolegou z Chelsea a Interu Milán José Mourinhem. „Celá tahle spekulace mu profesní život na západě Londýna trošku znesnadňuje, jelikož Mourinho je velký trenér. Avšak kdo může vědět, jak by si v Chelsea vedl v tak nízkém věku a zda by se tam vůbec dostal?“ zakončil Ferguson otázkou.